Samtec Inc. TSW-111-11-T-S
Part No.:
TSW-111-11-T-S
Description:
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Shipping
TSW-111-11-T-S Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
11
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.600" (15.24mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)