Samtec Inc. TSW-110-10-T-S-RE
Part No.:
TSW-110-10-T-S-RE
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shipping
TSW-110-10-T-S-RE Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.390" (9.91mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)