Samtec Inc. TSW-105-10-T-D-RA
Part No.:
TSW-105-10-T-D-RA
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Shipping
TSW-105-10-T-D-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.390" (9.91mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.219" (5.56mm)