Amphenol Anytek TS06A15B0000G
Part No.:
TS06A15B0000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM
Shipping
TS06A15B0000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
6
Positions Per Level:
6
Number of Levels:
1
Pitch:
0.295" (7.50mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
270°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.2-2.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C