Stackpole Electronics Inc TR50JBD10R0
Part No.:
TR50JBD10R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
RES 10 OHM 5% 50W TO220
Shipping
TR50JBD10R0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
TR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.52mm)