Vishay Sprague TR3B156K016C0800
Part No.:
TR3B156K016C0800
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Shipping
TR3B156K016C0800 Information
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.11mm)