Stackpole Electronics Inc TR35JBL1R50
Part No.:
TR35JBL1R50
Description:
RES 1.5 OHM 5% 35W TO220
Shipping
TR35JBL1R50 Information
Packaging:
Bulk
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
35W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)