Stackpole Electronics Inc TR35JBC51R0
Part No.:
TR35JBC51R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Description:
RES 51 OHM 5% 35W TO220
Shipping
TR35JBC51R0 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
TR
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
35W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)