KYOCERA AVX TPSW106M016R0600
Part No.:
TPSW106M016R0600
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
Shipping
TPSW106M016R0600 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)