KYOCERA AVX TPSD475M050S0300
Part No.:
TPSD475M050S0300
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
Shipping
TPSD475M050S0300 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)