KYOCERA AVX TPCL475M010R5000
Part No.:
TPCL475M010R5000
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 0603
Shipping
TPCL475M010R5000 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)