Ohmite TP810PW50R0JE
Part No.:
TP810PW50R0JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 50 OHM 5% 10W RADIAL
Shipping
TP810PW50R0JE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.000" L x 0.240" W (25.40mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
1.020" (25.91mm)