Samtec Inc. TMM-106-03-T-S
Part No.:
TMM-106-03-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Shipping
TMM-106-03-T-S Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TMM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.106" (2.69mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact