Samtec Inc. TLW-105-06-TM-S
Part No.:
TLW-105-06-TM-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
LOW PROFILE .025 SQ STRIPS
Shipping
TLW-105-06-TM-S Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, TLW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact