KYOCERA AVX TLNK157M006R2500
Part No.:
TLNK157M006R2500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 1206
Shipping
TLNK157M006R2500 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TLN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)