Taiwan Semiconductor Corporation TLD8S18CAH
Part No.:
TLD8S18CAH
Description:
6600W, 21.05V, 5%, BIDIRECTIONAL
Shipping
TLD8S18CAH Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
226A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)