Amphenol Anytek TJ1971020000G
Part No.:
TJ1971020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
Shipping
TJ1971020000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
19
Positions Per Level:
19
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
20A
Voltage - IEC:
300 V
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.34-2.5mm²
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C