Amphenol Anytek TJ0551820000G
Part No.:
TJ0551820000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM
Shipping
TJ0551820000G Information
Series:
TJ
Number of Positions:
5
Positions Per Level:
5
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Termination Style:
Screw
Current - IEC:
20A
Voltage - IEC:
300 V
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.34-2.5mm²
Color:
Gray
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C