Amphenol Anytek TJ0451520000G
Part No.:
TJ0451520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
Shipping
TJ0451520000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
01-508
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
12 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
1-2.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C