Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | THQ1125112 |
| Manufacturer | Quantic Evans |
| Series | THQ |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 125 V |
| Type | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mOhm @ 1kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.400" Dia (35.56mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.313" (7.95mm) |
| Lead Spacing | 0.400" (10.16mm) |
| Manufacturer Size Code | - |
| Ratings | - |
| Features | Hybrid Wet Tantalum |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "THQ1125112" in Silicon Labs THQ1125112.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.