Ohmite TEH100MR075JE
Part No.:
TEH100MR075JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-247-2
Description:
RES 0.075 OHM 5% 100W TO247
Shipping
TEH100MR075JE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TEH100
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
75 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
TO-247
Size / Dimension:
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):
0.825" (20.96mm)