KYOCERA AVX TCSP0G227M8R-V1
Part No.:
TCSP0G227M8R-V1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
P- CASE / 227- CAP CODE / MN02
Shipping
TCSP0G227M8R-V1 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)