Rohm Semiconductor TCFGD1C107MCR
Part No.:
TCFGD1C107MCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Shipping
TCFGD1C107MCR Information
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
TCFG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)