Rohm Semiconductor TCFGA1A226M8R
Part No.:
TCFGA1A226M8R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V 1206
Shipping
TCFGA1A226M8R Information
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
TCFG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)