Ohmite TBH25P1K50JE
Part No.:
TBH25P1K50JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Description:
RES 1.5K OHM 5% 25W TO220
Shipping
TBH25P1K50JE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TBH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)