KYOCERA AVX TAP686K010HSB
Part No.:
TAP686K010HSB
Description:
CAP TANT 68UF 10% 10V RADIAL
Shipping
TAP686K010HSB Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)