KYOCERA AVX TAP475M050GSB
Part No.:
TAP475M050GSB
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Shipping
TAP475M050GSB Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)