KYOCERA AVX TAP475M050BRW
Part No.:
TAP475M050BRW
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Shipping
TAP475M050BRW Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)