KYOCERA AVX TAP475K050BRW
Part No.:
TAP475K050BRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
Shipping
TAP475K050BRW Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)