KYOCERA AVX TAP336J016SRW
Part No.:
TAP336J016SRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 33UF 5% 16V RADIAL
Shipping
TAP336J016SRW Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)