KYOCERA AVX TAP157M006CRW
Part No.:
TAP157M006CRW
Description:
CAP TANT 150UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
TAP157M006CRW Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)