KYOCERA AVX TAP156M050CCS
Part No.:
TAP156M050CCS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V RADIAL
Shipping
TAP156M050CCS Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)