KYOCERA AVX TAP156M025BRS
Part No.:
TAP156M025BRS
Description:
CAP TANT 15UF 20% 25V RADIAL
Shipping
TAP156M025BRS Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)