KYOCERA AVX TAP107M020CRS
Part No.:
TAP107M020CRS
Description:
CAP TANT 100UF 20% 20V RADIAL
Shipping
TAP107M020CRS Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)