KYOCERA AVX TAP107M016HSB
Part No.:
TAP107M016HSB
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V RADIAL
Shipping
TAP107M016HSB Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)