KYOCERA AVX TAP107M006SRS
Part No.:
TAP107M006SRS
Description:
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
TAP107M006SRS Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)