KYOCERA AVX TAP107M006BRS
Part No.:
TAP107M006BRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
TAP107M006BRS Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)