KYOCERA AVX TAP107K006GSB
Part No.:
TAP107K006GSB
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
Shipping
TAP107K006GSB Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)