KYOCERA AVX TAP106M050CCS
Part No.:
TAP106M050CCS
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Shipping
TAP106M050CCS Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)