KYOCERA AVX TAP106M050BRS
Part No.:
TAP106M050BRS
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Shipping
TAP106M050BRS Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)