Ohmite TAH20PR220JE
Part No.:
TAH20PR220JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Description:
RES 0.22 OHM 5% 20W TO220
Shipping
TAH20PR220JE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TAH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
220 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.52mm)