KYOCERA AVX TACR476K004RTA
Part No.:
TACR476K004RTA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 4V 0805
Shipping
TACR476K004RTA Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)