KYOCERA AVX TACR336K006RTA
Part No.:
TACR336K006RTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 0805
Shipping
TACR336K006RTA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)