KYOCERA AVX TACL225K003X
Part No.:
TACL225K003X
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 3V 0603
Shipping
TACL225K003X Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)