KYOCERA AVX TACL156M006XTX
Part No.:
TACL156M006XTX
Description:
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0603
Shipping
TACL156M006XTX Information
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)