Ohmite TA810PW200RJE
Part No.:
TA810PW200RJE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 200 OHM 5% 10W POWERCHIP
Shipping
TA810PW200RJE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Power Chip® TA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Supplier Device Package:
Powerchip®
Size / Dimension:
1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
1.020" (25.91mm)