Ohmite TA205PA51R0JE
Part No.:
TA205PA51R0JE
Description:
RES 51 OHM 5% 5W POWERCHIP
Shipping
TA205PA51R0JE Information
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
1.020" (25.91mm)