Ohmite TA205PA200RJE
Part No.:
TA205PA200RJE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 200 OHM 5% 5W POWERCHIP
Shipping
TA205PA200RJE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Power Chip® TA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Supplier Device Package:
Powerchip®
Size / Dimension:
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
1.020" (25.91mm)