Ohmite TA025PW20R0JE
Part No.:
TA025PW20R0JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 20 OHM 5% 25W POWERCHIP
Shipping
TA025PW20R0JE Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Power Chip® TA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Supplier Device Package:
Powerchip®
Size / Dimension:
2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
1.189" (30.21mm)