Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | T55V226M035C0070 |
| Manufacturer | Vishay Polytech |
| Series | vPolyTan™ T55 |
| Package/Case | 2917 (7343 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | V |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
The following parts include "T55V226M035C0070" in Silicon Labs T55V226M035C0070.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.